UHLOVODÍKY

Pokud budeme chtít rozdělit uhlovodíky máme několik možností. První z nich je ta, že si rozlišíme jednoduchou vazbu ALKANU v uhlíkovém řetězci od násobné vazby, které se dají dělit dále na sloučeniny s dvojnou a trojnou vazbou, kterém, podle typu násobné vazby, říkáme ALKENY u dvojné. ALKINY u trojné.
Další dělení
Pokud nám však výše uvedený způsob přijde příliš jednoduchý můžeme si je rozdělit i jinak. V první řadě si je můžeme roztřídit do CYKLICKÝCH a ACYKLICKÝCH uhlovodíků.
ACYKLICKÉ se dají dělit dál na NASYCENÉ, do kterých patří nám již známé ALKANY, a na NENASYCENÉ kam patří výše zmíněné ALKENY a ALKINY a navíc tam ještě patří například ALKADIENY, které se vyznačují tím, že nemají pouze 1 dvojnou vazbu ale 2.
CYKLICKÉ už mají 3 podskupiny, a to NASYCENÉ, NENASYCENÉ a AROMATICKÉ. Mezi NENASYCENÉ patří CYKLOALKANY, které vypadají jako cyklický alkan. NENASYCENÉ jsou třeba CYKLOALKENY, které jsou v podstatě stejné jako CYKLOALKANY, až na to že je to ALKEN a ne ALKAN. Poslední podskupinou jsou AROMATICKÉ, které na první pohled vypadají stejně jako předešlé podskupiny, ale liší se tím, že mají dvojné vazby a na každém uhlíku je vázán pouze jeden atom vodíku.

